Kuidas mõjutab ajalooline ja kultuuriline pärand meie arusaamisi, lootusi ja ootusi tehisintellektile? See on küsimus, millele leiab vastuse veebipõhisel täiendkoolitusel "Tehisintellekt kultuurinähtusena", mida viib läbi tehnosemiootik Auli Viidalepp.
Koolitus annab sissejuhatava ülevaate tehisintellekti mõiste ajaloolisest ja kultuurilisest kujunemisest, kaasaegsetest rakendustest ja nendega seotud probleemidest ühiskonna- ja kultuuriuuringute vaatenurgast. Koolitus on mõeldud kõikidele, keda huvitab tehisintellekt ja selle ühiskondlik mõju ning eelnevad teadmised ei ole olulised.
Kursus toimub viie veebipõhise seminarina, mis koosnevad loengust ja 30 minutilisest arutelust, kus osalejad saavad esitada küsimusi.
Seminarid toimuvad kolmapäeviti kell 14.00-15.30.
18. okt
Tehisintellekti mõiste tähendusest ja ajaloost
25. okt
Ulmerobotid kui inimese peeglid
1. nov
Ajaloolised näited automaatikast ja selle ühiskondlikust rollist
8. nov
Generatiivse e. loova tehisintellekti kasutusvaldkonnad ja probleemid
15. nov
Tehno-optimism ja andmepõhiste lahenduste kallutatus
Rohkem infot koolituse kohta leiab SIIT.
Koolituse maksumus on 180€ ja registreerida saab 15. oktoobrini õppeinfosüsteemis.
Auli Viidalepp on doktoriõpinguid lõpetav semiootik, kes keskendub tehnoloogia ja tehisintellekti kontseptsiooni kultuurilistele esitustele. Ta on kirjutanud artikleid robotitest ulmekirjanduses, GPT-3-st ja selle avalikust vastuvõtust ning sünteetilise meedia semiootilisest toimimisest. Tema töö laiem eesmärk on selgitada, kuidas teadmised on sotsiaalselt konstrueeritud ja kuidas uudse või keerulise idee (nt tehisintellekt või tehnoloogia üldiselt) mõistmiseks ammutatakse ideid olemasolevatest kultuurilistest "varamutest". Need hoidlad sisaldavad müüte, (ulme)kirjandust, folkloori ja animistlikke uskumusi peaaegu igat tüüpi tähendussüsteemides, sealhulgas ka teaduslikes. Rohkem teavet koolituse läbiviija kohta leiab Auli Viidalepa kodulehelt.